Co warto wiedzieć o nasionach pszenicy ozimej?

2020-05-08

Okazuje się, że wśród ogromu czynników agrotechnicznych, spory wpływ na planowanie zbóż, ma sam termin siewu. Doskonale widać to chociażby na przykładzie pszenicy ozimej, która to w strukturze zasiewów zajmuje przeszło osiemnaście procent.


Jeżeli chodzi o nasiona pszenicy ozimej https://ampol-merol.pl/kategorie/11/pszenica-ozima i nie tylko, plon oraz jakość ziarna uzależniona jest zwykle od szeregu czynników. Często dzieli się je na dwie grupy, nienakładowe oraz nakładowe. Do pierwszej z nich, zalicza się termin siewu, a także dobór odpowiedniej odmiany. W tej drugiej, znajdują się chociażby nawożenie, ochrona chemiczna, a także uprawa gleby. Jednym z najważniejszych nienakładowych czynników, jest jednak termin siewu. Ten determinuje np. to, w jakich warunkach termicznych, wilgotnościowych oraz świetlnych przechodzą dane fazy wzrostu oraz rozwoju roślin, podczas wegetacji.


Silnie rozkrzewione, dobrze wykształcone orz mocno ukorzenione rośliny, za sprawą dobrego terminu siewu, zapewne lepiej wykorzystają podstawowy czynnik plonotwórczy, czyli nawożenie stosowane w późniejszych fazach. Co ważne, takie rośliny są znacznie mniej narażone na stresowe warunki, a te mogą pojawić się w kolejnych fazach rozwoju. Pszenica to roślina, która zalicza się do roślin dnia długiego, a zatem do generatywnego rozwoju wymaga odpowiedniej liczby dni o naświetleniu ponad 14 godzin. Jeśli jednak naświetlanie jest krótsze, zakwitanie będzie utrudnione oraz opóźnione, a to znacznie opóźni samo dojrzewanie. Kwitnienie będzie znacznie przyspieszone, kiedy okres światła będzie odpowiednio przedłużony.